Piramida czy Ponzi?

Wiele się działo w tej kwestii w ostatnich tygodniach. Dyskusja była niezwykle gorąca. Dodam w tym temacie jeszcze parę faktów od siebie. Piramida czy Ponzi, odpowiedź znajdziesz czytając ten artykuł.

Temat dość stary wrócił za sprawą problemów jakich doznał program Traffic Monsoon i jego właściciel Charles Scoville. Na początku tego roku procesor Paypal zablokował na okres około 180 dni konta programu w zasadzie z nieznanych powodów. Ale od czasu do czasu ten procesor tak robi pod pozorem sprawdzenia firmy lub innych dziwnych tłumaczeń. Innym firmom też tak się zdarza co bardzo często doprowadza do ich zamknięcia.

Tutaj jednak firma przetrwała i bardzo sprawnie działała z innymi procesorami. Świetnie się rozwijała, aż do momentu uwolnienia funduszy przez Paypal. Nie wiem dlaczego akurat w tym momencie amerykańska organizacja do spraw bezpieczeństwa SEC przyczepiła się do Traffic Monsoon oskarżając ją o to że działa w schemacie Ponzi. Może to było działanie konkurencji? Może sfrustrowanych inwestorów? Trudno jest wyrokować w tej sprawie. O tym czy było to słuszne musi zdecydować sąd na podstawie dowodów oskarżenia i wyjaśnień właściciela programu. Do tego czasu strona została zawieszona.

O tym czy program działał w schemacie Ponzi mogło by świadczyć wiele faktów, ja jednak nie jestem w stanie ich potwierdzić na 100% dlatego nie będę o nich pisał. Poczekajmy do rozstrzygnięcia amerykańskiego sądu.

Piramida czy Ponzi Network Marketing concept. Pyramid as the basis of multi level marketing.
Piramida czy Ponzi Network Marketing concept. Pyramid as the basis of multi level marketing. Network Marketing concept. Pyramid as the basis of multi level marketing.
Piramida czy Ponzi

Wiele jednak programów działa właśnie w tym schemacie. Nie ważne czy jest to schemat Ponzi czy piramida, dla mnie to jedno i to samo tylko inaczej się nazywa. Codziennie powstają nowe programy. Niektóre nazywają się RevShare, inne programami inwestycyjnymi i nowość na rynku kopalnie bitcoinów lub firmy pomnażające bitcoiny.

Jeśli chodzi o RevShare, to jak firma nie ma innego dodatkowego źródła dochodów, a oferuje wysokie zyski w skali miesiąca/roku to najprawdopodobniej działa w w/w schemacie. Jest takich firm sporo i zwykle jestem w stosunku do nich ostrożny. Kilka dni temu dowiedziałem się, chodź zdarzyło się to pewnie wcześniej, że programy takie jak BeonPush lub AdsPayPro nie wypłacają już zarobków. Może już padły lub są w trakcie upadku. Nigdy w nie nie inwestowałem bo nie bardzo dawałem wiary w ich źródła finansowania.

Kopalnie

Co do kopalni lub inaczej pomnażalni bitcoinów. Powstają one jak grzyby po deszczu. Codziennie nowe oferujące wysokie zyski rzędu 3, 5 i nawet 10% dziennie. Każda deklaruje, że ma certyfikat rejestracji firmy, co nie jest wiarygodnym dowodem, że firma będzie działać jeszcze za tydzień. Każda ma adres, który sprawdzamy w google maps i widzimy jakiś dom na ulicy, nic specjalnego. Nawet nie ma nazwy firmy na domu, drzwiach, oknie lub gdziekolwiek indziej. Telefon też podają, ale zwykle nie odpowiada. Wpłaty i wypłaty tylko bitcoinami, czysto anonimowe. Wypłaty zwykle są realizowane na samym początku bardzo szybko, potem w ogóle.

Prawdziwa kopalnia ma określoną moc i podaje ile wydobywa bitcoinów dziennie. W tych programach takich informacji nie znajdziesz. Na operacjach na giełdzie bitcoinów zwykle firma nie zarobi na obiecane prowizje. Ci co pierwsi zainwestują maja szansę na zarobek, reszta raczej nie. Zarobek wypłacany z kolejnych wpłat ludzi myślących, że zarobią. Czyli piramida lub inaczej ponzi. Trzeba uważać na takie programy i nie liczyć na długotrwałe istnienie. Ostatnio był taki jeden program który padł po 10 dniach działalności.

Jeśli już chcemy zarabiać w internecie to pracujmy i inwestujmy tylko w programach pewnych. Chodź to ostatnie słowo jest też dyskusyjne. Nic nie jest pewne na tym świecie tylko to że kiedyś umrzemy. Ja jednak nie szukam dodatkowych programów z nieznanym finansowaniem. Jak do tej pory nie zawiodłem się na 3 programach RevShare, w których ciągle aktywnie uczestniczę, wypłacam i wspieram wszystkich swoich poleconych. Pytanie z tytułu Piramida czy Ponzi zadaj sobie zawsze przed rejestracją w programie.

Prawdziwa kopalnia bitcoinów, którą można sprawdzić nawet na BTC Chain COM. Inwestycja w tą kopalnię jest nie tyle co opłacalna to pewna na długą przyszłość.

One thought on “Piramida czy Ponzi?”

  1. Hubert Oleszczuk says:

    Programy revshare to bardzo ryzykowna branża – warto o tym pamiętac. Mi w nich najbardziej przeszkadzają sposób ich promocji – ludzie, którzy mówią, że to gwarantowane zyski, że zarabiamy bez polecania, itd. Wszystko byleby zwerbowac jak najwięcej ludzi i samemu zarobic.
    A poza tym to ciekawe uwagi w twoim wpisie 🙂
    Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…Programy revshare – ściema i oszustwo czy dochodowy biznes?My Profile

Comments are closed.